• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Hakkımızda


TÜRK OCAKLARI KARAMAN ŞUBESİ

İlimizde 29.03.2005 tarihinde kurulmuştur. 

Türk Ocakları'nın bu gün itibariyle ülke genelindeki 81 şubesinden biridir. Karaman Şubesi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ocağımız genel ülkümüz doğrultsunda;  millî kültürün (hars), ahlâk ve fikir hayatının geliştirilmesi, millî birliğin kuvvetlendirilmesi,  toplum yapısının sağlamlaştırılması ve Türklüğün yüceltilmesi amacıyla kurulmuştur.


Kısaca “Türk Milliyetçiliği” olarak da adlandırılan bu amaç, Derneğin “Millî Ülkü (mefkûre)” südür.
Bu amaç ve tüzük doğrultusunda hizmetlerini yürütmektedir.

SİYASİ BİR ORGANİZASYON DEĞİLDİR, KAMU YARARINA ÇALIŞAN DERNEKLER STATÜSÜNDEDİR.

Logosu kurt başı olup, Türklüğün binlerce yıllık simgesi olmuştur.

2016 yılı itibariyle 55 kayıtlı üyesi, 2 Genel Merkez Delegesi olmakla birlikte ilimizde potansiyel olarak 240 bin üyesi bulunmaktadır.

İlimizde 2005 yılında kurulmuş olsa da esasen 1926-1928 yıllarında Karaman'da Türk Ocağı olduğu bilinmektedir. Hakimiyet-1 Milliye Gazetesinin 14.03.1926 tarihli ve 28 Haziren 1928 tarihli gaztelerinde Karaman Türk Ocağının haberleri yayınlanmıştır. Bunlara dair bilgiler sayfamızda bulunmaktadır. İlk kurucularının kimler olduğu?, hangi tarihte kurulduğu? konusunda bilgimiz bulunmamakla birlikte çalışmalar sürdürülmektedir.

Yine Türk Yurdu Dergisi'nin Aralık-1963 ayı 301. sayısında Türk Ocaklarının Halk Fırkasına devrettiği Ocak binaları ile emvali gaylri menkullerinin cinslerini ve kıymetlerini gösterir Liste yayınlanmıştır. Buna göre ilimizde mülkleri bulunduğu da yazılmaktadır. 1.500 Lira değerinde 1 Bina ve 1.000 Lira değerinde, bina müştemilatında 2 dükkanı bulunmaktadır. Ancak bunlar o günün Halkevlerine devredilmiştir.

Karaman ilinde o tarihlerde mülk edinmiştir. Bunlar için devletten bir para alınmamış, tamamen, vatandaştan toplanan paralar ile satın alınan binaların Eski Tarihi Belediye binasının yanı ile Kayserilioğlu Kütüphanesi arasında bulunan mevkide olduğu bilinmektedir.
__________

2005 yılında Türk Ocakları Genel Merkezine yapılan talep üzerine, Genel Merkez tarafından görevlendirilen Konya Türk Ocağı Şubesi Başkanı Mehmet PEMBECİ'nin katkıları ile açılmıştır.

Açılışı mehteran eşliğinde Namık kemal ZEYBEK tarafından yapılmıştır. Sayın Bakan Namık Kemal ZEYBEK aynı gün "Ata'nın Türk'ü, Türk'ün Atası" konulu bir konferans vermiştir.  

Faaliyetlerine ilk olarak Histaş binasında başlamış, daha sonra  dil parkı civarında devam etmiştir.  Bu gün ise İsmet Paşa Caddesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

2005 yılında ilk kuruluşundan 2011 yılına kadar Başkanlığı Ekrem KARÇAALTINCABA, Başkan Yardımcılğını Yunus TURAN yürütmüşler, 29 Ocak 2011 tarihinden sonra Başkanlığa Yunus TURAN seçilmiş, Başkan Yardımcılığına Barış COŞGUN seçilmişlerdir.
Halen Başkanlığı Yunus TURAN, Başkan Yardımcılığı Durmuş Ali ŞEN tarafından yürütmektedir.

Bu güne kadar pek çok konferans, panel ve programlar yapılmıştır. İlimizin ve Türk milletinin kültürel hayatına katkı sağlamak için mevcut imkanları ölçüsünde, başka kurum ve kuruluşlarla da işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürmek için gayret etmekte, ocağın Karaman'dan da tütmesi için çalışmaktadır.