• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Kanglı Koca Oğlu Kan Turalı Destanı

Kanglı Koca Oğlu Kan Turalı Destanı 

Kanglı Koca’nın bir oğlu vardır. İsmi Kan Turalı’dır. Kanglı Koca, oğlunu evlendirmek ister. Oğlu da nasıl bir kız istediğini anlatır. Babası da: “Sen kız istemezsin, yiğit istersin.” der.

Oğlan kız aramaya gider. Fakat bulamaz. Sonra babası aramaya gider.

Trabzon kâfir beyinin kızının tam istedikleri gibi olduğunu öğrenir. Fakat bu kızı alabilmek için besledikleri 3 canavarı öldürmesi gerektiğini öğrenir. Bu işe girişip de ölenlerin başlarını görür. Geri döner. Oğluna haberi verir. Oğlu da ölümü göze alarak kızın bulunduğu yere gider. Kâfirler oğlanı görürler. Niye geldiğini sorarlar. Oğlan da kızı almak istediğini söyler. Kâfirler oğlanı içeri alırlar. Soyundurup boğayı salarlar.


Bu arada kız oğlanı görür ve âşık olur. Oğlan boğayı öldürür. Derisini kâfirin önüne serip kızı ister. Onlar da aslanı öldürdükten sonra kızı alabileceğini söylerler. Aslanı meydana salarlar. Kan Turalı aslanı da öldürür. Kâfirin önüne serip kızı ister. Onlar da deveyi öldürdükten sonra kızı alabileceğini söylerler. Kan Turalı deveyi de öldürür. Kâfirler kızı verirler.

Kan Turalı Selcen Hatun'u alıp gider. Bir yere konarlar. Kondukları yer çok güzel bir yerdir. Yerler, içerler. Kan Turalı uyurken düşmanlar Kan Turalı’nın üzerine yürürler. Selcen Hatun Kan Turalı’yı uyandırır. Selcen hatun düşmanın bir kısmını bastırır.

Kan Turalı’nın annesiyle babası kondukları yere gelirler. Selcen Hatun da Kan Turalı’yı aramaya gider. Kan Turalı’nın atının öldürüldüğünü, Kan Turalı’nın atından düştüğünü görür. Selcen Hatun yetişir. Bir yerden Kan Turalı, bir yerden Selcen Hatun düşmanı bastırırlar. Selcen Hatun ile Kan Turalı kucaklaşırlar. Atlarına binip babasının yanına varırlar.

Yeşil, alaca bir yere çadır dikerler. Düğün yaparlar, muratlarına ererler.