• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Uşun Koca Oğlu Segrek Destanı

Uşun Koca Oğlu Segrek Destanı 

Oğuz zamanında Uşun Koca adlı bir vardı. Uşun Koca'nın iki oğlu vardı.Büyük oğlunun adı Eğrek, küçük oğlunun adı Seğrek idi. Eğrek cesur, deli, güzel yiğit idi. Seğrek ise iyi, cesur, alp, deli yiğit biriydi.

Uşun Koca'nın büyük oğlu Eğrek kimseye itaat eylemezdi. 

Eğrek bir akına gittiği sırada askerleri öldürüldü, kendisi de esir düştü. Bir zindana kapatıldı.

Yurdunda herkes onu ölmüş olduğunu duydu, fakat bir zindanda tutulduğunu öğrendiklerinde Seğrek, abisi Eğrek'i kurtarmak için yola çıktı. Seğrek üç gün boyunca at sürdü ve abisinin hapis tutulduğu yerin oraya geldi. Dinlenmek istedi ve uyudu, ama düşman casusu onu gördü. Üzerine 60 tane asker gönderildi, ama atı Seğrek'i uyandırdı ve Seğrek 60 adamı yendi, tekrar uyudu.

Bunun üzerine Seğrek'in üstüne 100 asker gönderildi. Seğrek'i atı yine uyandırdı. Seğrek 100 adamı da yendi, tekrar uyudu. Bunun üzerine düşmanlar Eğrek'e " Surlarda bir düşman vardır, bizim sürülerimize zarar veriyor, onu öldürürsen sani serbest bırakırız" dediler.

Sonra da Eğrek'in sakalı kesip onu kardeşi Seğrek'in tanıyamayacağı hale getirip, eline kılıç ve at verip kardeşini öldürmesi için gönderdiler. Eğrek kardeşi Seğrek yanına gitti. Onu tekrar uyurken gördü ve belinde bir kopuz gördü. Kopuz'u aldı ama o sırada kardeşi uyandı. Elinde kopuzu görünce elinden geri aldı ve "Eğer elinde kopuz olmasaydı abimin başı için seni iki parçaya ayırırdım" dedi. Sonra birbirinin kardeş olduklarını anlayınca kucaklaştılar. Oradan atlarına binip babalarının yanına geldiler.